למתעניינים בתואר ראשון

למתעניינים בפילוסופיה - לימודי B.A תואר ראשון באוניברסיטת בר אילן

אם הגעתם לעמוד הזה, זה כנראה מפני שאתם לא מוכנים להימצא רק במרוץ הפרקטי מבלי להשאיר מרחב לעסוק גם בשאלות הגדולות של החיים; להכיר את הרעיונות המרכזיים שעיצבו את פני התרבות והחברה האנושית לאורך ההיסטוריה; לרכוש כלי מחשבה וביקורת שיאפשרו לכם לעשות סדר בבלגן, ולגבש תפיסת עולם הנשענת על בסיס אינטלקטואלי נרחב.

אנחנו חושבים בדיוק כמוכם, לימודי פילוסופיה אכן יכולים להציע את כל אלה. המחלקה לפילוסופיה בבר אילן שמה לה למטרה להכשיר אנשי רוח במאה העשרים ואחת: אנשים שיודעים לחשוב, שהם ערים לסוגיות המהותיות והחשובות, ושמסוגלים לראות דברים מזוויות שונות ומתוך פרספקטיבה אינטלקטואלית רחבה.

המחלקה מציעה השכלה והתנסות בדיון וכתיבה פילוסופית בכל תחומי הליבה של התחום, ובכללם: היסטוריה של הפילוסופיה העתיקה והמודרנית, אתיקה, תורת ההכרה, פילוסופיה פוליטית, תורת היש, אסטטיקה, לוגיקה, פילוסופיה של המדע, ביקורת תרבות ועוד. מסגרת הלימוד כוללת הרצאות, דיונים בסמינרים, הדרכות אישיות, וכמובן קריאה עצמאית וכתיבה על סוגיות פילוסופיות. סגל המחלקה מורכב מחוקרים מעולים ומוערכים בעולם, שיעניקו לכם חוויה אינטלקטואלית מקצועית ועדכנית, וילוו אתכם במסירות לכל אורך תהליך ההכשרה הפילוסופית שלכם.  

B.A. בפילוסופיה כללית בשילוב תואר אחר

מלבד חניכה מסורה של הסטודנטים שבחרו להקדיש את כל זמנם לעיסוק בפילוסופיה, תכנית התואר הראשון בנויה באופן שמאפשר לשלב לימודי פילוסופיה עם לימודים במחלקה אחרת. כל זאת מתוך אמונה כי כל אדם סקרן וחושב יפיק המון מלימודים בתחום הפילוסופיה ומחשיפה לרעיונות הגדולים של התרבות האנושית.

תואר ראשון דו חוגי מובנה עם פילוסופיה עם פסיכולוגיה

תואר ראשו דו חוגי מובנה עם מדעי המח

התייעצות עם סטודנטים ותיקים

הסטודנטים הבאים ישמחו לשוחח עמכם ולייעץ מניסיונם במחלקה. 

בכל שאלה ניתן לפנות למזכירות המחלקה  03-5318256, Philosophy.Dept@biu.ac.il

 

מקצת מרשמי סטודנטים לתואר ראשון:

אריאל קורן

תואר ראשון דו חוגי: פסיכולוגיה ופילוסופיה כללית

"כאשר התכוננתי להתחיל את לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה, התלבטתי באיזה חוג אבחר כחוג משני. עמדו בפני מספר אפשרויות היכולות להשפיע על עתידי המקצועי. לאחר לבטים החלטתי ללכת דווקא אחר נטיית לבי ובחרתי ללמוד פילוסופיה. בחרתי בפילוסופיה משום שלאורך השנים נמשכתי לתחום וקראתי ספרי פילוסופיה והגות יהודית. בנוסף, כאשר קראתי טקסטים שונים מצאתי קשר בין פסיכולוגיה לפילוסופיה ורציתי ללמוד עוד על היחס ביניהן. החלטתי להצטרף למחלקה וללמוד פילוסופיה באופן מסודר מפי אלו המומחים בה.

אני שמח על הבחירה שעשיתי משום שבמחלקה מצאתי את מבוקשי. במחלקה ניתנה לי האפשרות לבחור את הקורסים אותם רציתי ללמוד באופן שאינו מתנגש עם לימודי הפסיכולוגיה. בקורסים אותם לקחתי מצאתי את התשתית הרעיונית אשר הובילה לפסיכולוגיה הנחקרת ונלמדת כיום וגיליתי תחומים בפסיכולוגיה אשר נחקרים דווקא על ידי פילוסופים וקיימת השפעה הדדית בין המחלקות בנושאים מסוימים. כתוצאה מכך העמקתי את הבנתי גם בפסיכולוגיה. מלבד זאת, קורסים אותם לקחתי במחלקה וביניהם לוגיקה וקריאות טקסטים, תרמו לי בהבנת טקסטים וחשיבה מדעית בפסיכולוגיה ובכלל.

צוות המרצות והמרצים במחלקה הנם בעלי ידע נרחב, מסבירי פנים וזמינים לתלמידים מעבר לזמן השיעורים בצורה יוצאת דופן לעומת מחלקות אחרות באוניברסיטה ואף מאפשרים שיח פתוח עם התלמידים. אני חש שלימודי פילוסופיה הם חשובים עבור מי שלומד כל מקצוע באשר הוא במידה וליבו מושך אותו להגות פילוסופית."

 

בנצי סנדרס

מסלול דו חוגי: פילוסופיה כללית ולימודי מזרח תיכון

״כשהשתחררתי מהצבא התלבטתי רבות מה ללמוד. ידעתי שאני רוצה ללמוד משהו בעל משמעות, שיעזור לי להתמודד עם השאלות המוסריות המורכבות, הכרוכות בעצם החיים במדינת ישראל – ובמיוחד עם השאלות שהתעוררו אצלי כשהרהרתי בימי שירותי הצבאי. בסופו של דבר החלטתי להתחיל ללמוד לתואר ראשון דו חוגי בחוג למזרח תיכון ובחוג לפילוסופיה. הגעתי למסקנה שכדי להתחיל להבין ולהתמודד עם השאלות כבדות המשקל האלה, אני צריך להכיר הן את הרקע ההיסטורי והתרבותי של האזור, והן את היסודות הרעיוניים שעליהם נשענים השיפוטים המוסריים של שחקנים פוליטיים שונים, מקומיים ובינלאומיים. 

במהלך השנה הראשונה שלי במחלקה לפילוסופיה בבר אילן, הספקתי להכיר רבים מהטקסטים המכוננים של הפילוסופיה העתיקה והמודרנית, וכן לפתח את כישורי החשיבה הביקורתית שלי. ישנם דברים רבים שאני אוהב במיוחד במחלקה. הסטודנטים מגיעים מרקעים מגוונים, הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות, והמרצים נגישים באופן יוצא דופן. בנוסף לקורסי המבואות, הספקתי גם לקחת את קורס הבחירה הראשון שלי, באתיקה צבאית – שזהו בדיוק הדבר בו אני מעוניין להתמקד. מצפה כבר לשנה הבאה!"