למתעניינים בתואר שני

למתעניינים בפילוסופיה כללית - לימודי M.A תואר שני באוניברסיטת בר אילן

תמיד אמרת שיום יבוא ותלכי ללמוד פילוסופיה? תמיד הרגשת צורך להכיר מקרוב את הרעיונות שעיצבו את פני התרבות והחברה האנושית לאורך ההיסטוריה? תמיד היית אדם סקרן שנמשך לשאלות הגדולות של החיים ושאפת להתפנות ולעסוק בהן מתישהו באופן מסודר? מזה זמן שאתם מייחלים לחוויה אינטלקטואלית מרתקת וברמה גבוהה ומקצועית?

אם כך, המחלקה לפילוסופיה בבר אילן תעניק לכם בדיוק את מה שחיפשתם.

המחלקה לפילוסופיה מציעה השכלה פילוסופית מעולה והתנסות מחקרית בכל תחומי הליבה של הפילוסופיה, ובכללם: היסטוריה של הפילוסופיה העתיקה והמודרנית, אתיקה, תורת ההכרה, פילוסופיה פוליטית, תורת היש, אסטטיקה, לוגיקה, פילוסופיה של המדע, ביקורת תרבות ועוד. הלימודים לתואר השני מתקיימים בפורמטים שונים, וכוללים הרצאות, דיונים בסמינרים, הדרכות אישיות, הכוונה ביבליוגרפית, והענקת משוב אישי על עבודות כתובות. סגל המחלקה מורכב מחוקרים מעולים ומוערכים בעולם, שיעניקו לכם חוויה אינטלקטואלית מקצועית ועדכנית וילוו אתכם לכל אורך תהליך ההכשרה הפילוסופית שלכם.  

מ"א בפילוסופיה בשילוב עבודה (M.A.)

מלבד חניכה מסורה של סטודנטים שבחרו להקדיש את כל זמנם ללימודי פילוסופיה, עשינו מאמץ גדול להנגיש את הידע והכלים הפילוסופים גם לאנשים עובדים, שכבר יש באמתחתם תואר ראשון ומעוניינים לעשות M.A בפילוסופיה במקביל לעבודתם. המחלקה לפילוסופיה מציעה כיום תכנית לימודים המאפשרת ללמוד לתואר שני בשעות הערב ובימי שישי. כל זאת מתוך אמונה כי כל אדם סקרן וחושב יכול להפיק המון מלימודי בתחומי הפילוסופיה ומחשיפה לרעיונות הגדולים של התרבות האנושית.

תארים

המחלקה מעניקה תואר שני במסלולים הבאים:

בכל אחד מהמסלולים, ניתן לבחור בתואר לימודי ללא תZה או בתואר מחקרי עם תזה.

התייעצות 

בכל שאלה ניתן לפנות למזכירות המחלקה  03-5318256, Philosophy.Dept@biu.ac.il

 

מקצת מרשמי סטודנטים לתואר שני:

קרן שיין

לימודי M.A בפילוסופיה כללית במקביל לעבודה במשרה מלאה

רקע: תואר ראשון במשפטים

״הגעתי למחלקה לפילוסופיה במהלך לימודי התואר הראשון שלי במשפטים כשהרגשתי צורך להרחיב את ידיעותיי הכלליות, ופשוט התאהבתי. הלימודים במחלקה לפילוסופיה חידדו את מחשבתי, נתנו לי כלים למחשבה ביקורתית, ועזרו לי לערוך טיעונים באופן סדור וההגיוני, דבר שסייע ומסייע לי בכל תחומי החיים. 

שנים חלפו, החיים התגלגלו, אבל תמיד היה לי החלום לשוב למחלקה לפילוסופיה להעמיק את ידיעותיי ולהמשיך לחדד את המחשבה. לאחרונה החלטתי להגשים את החלום והתחלתי ללמוד לתואר M.A בפילוסופיה, ואני פשוט מאושרת מההחלטה הזו. במהלך הלימודים לתואר השני פגשתי במחלקה לפילוסופיה צוות אקדמי ומנהלי מקסים. המרצים מדברים אל הסטודנטים בגובה העיניים והם שם כדי לסייע, לכוון ולהיות אוזן קשבת לכל דעה ומחשבה. תחומי הלימוד מגוונים ובכל תחום אפשר למצוא מרצה שיהיה מוכן להדריך ולעזור. ואשר לצוות המנהלי, אפרת מזכירת המחלקה מסייעת בכל בקשה ועושה הכל כדי לפתור בעיות ולהסיר מהסטודנט את הצורך להתעסק בבירוקרטיה. 

אני ממליצה לכם ללמוד פילוסופיה כמקצוע ראשי או כמקצוע משני לכל מקצוע אחר שתבחרו ללמוד, שכן אין כמו התעמקות בתחומי הפילוסופיה כדי לתת כלים להתמודדות מחשבתית עם נושאים מסובכים שדורשים חשיבה ביקורתית.״

 

קובי שפיגל

לימודי תואר M.A מחקרי בפילוסופיה כללית (במקביל למ״א במדעים)

"במהלך לימודיי האקדמיים, נדדתי ב-4 מחלקות שונות, ואת התחושה הטובה ביותר הרגשתי במחלקה לפילוסופיה. כמובן שאיני בא להוציא דיבתן רעה של המחלקות האחרות. תחושה טובה זו לא נבעה מחסרונן, כי אם מיתרונה של המחלקה המיוחדת לפילוסופיה בבר-אילן. למרות שלכאורה מדובר בחלק מגוף גדול כמו אוניברסיטה, הצוות המנהלי והאקדמי מסביר פנים וגמיש גם לשינויים ורעיונות שלא תמיד תואמים את הקונספציה הממסדית הקלאסית.

המרצים והחוקרים בעלי שם בתחומם ובעלי ידע המתפרש על תחומים רבים מכל זרמי הפילוסופיה. ומה שהכי מצא חן בעיני, היא האפשרות להעלות רעיונות מגוונים, לעיתים אף הזויים לשמיעה ראשונית, שתמיד יתקבלו בצורה מכובדת ובמקרה הצורך יעוררו דו שיח מכבד עם כמה שפחות דעות קדומות, הן מצד הסטודנטים במחלקה ובעיקר מצד הסגל האקדמי שמנחה את הדיון."

 

יפית סרנגה

לימודי M.A בפילוסופיה כללית – מסלול לימודי ערב (מקביל לעבודה במשרה מלאה)

״כבר בלימודי התואר הראשון שלי רציתי לפנות ללימודי הפילוסופיה אך מסיבות שונות בסופו של דבר פניתי לתחום אחר. מאז היתה בי תחושה של פספוס ורצון להרחיב את ידיעותי בתחום. מאוד רציתי להמשיך ללימודים גבוהים בתחום אך המציאות ומסלולי הלימוד שהציעה האקדמיה לא אפשרו זאת. בתור אם יחידנית, המחזיקה במשרה מלאה ודורשנית כמנהלת תפעול בחברת הייטק, לא יכולתי להרשות לעצמי להפסיד ימי עבודה לצורך לימודים, עד שחיפושים נוספים הפגישו אותי עם המסלול המיוחד לתואר M.A בפילוסופיה באוניברסיטת בר אילן, המאפשר לי לשלב לימודים אחה"צ וביום שישי.

התחלתי את התואר בשנת השלמות למסלול רגיל ללא תזה, מלאת ספקות שנעלמו כבר בתחילת הלימודים. פגשתי מרצים מצוינים מהשורה הראשונה, שיעורים מרתקים - כאלה שמשאירים אותך עם מחשבות מעמיקות כל השבוע. אנו דנים בסוגיות פילוסופיות שנוגעות לכל תחומי החיים, בוחנים מחדש תפיסות מקובלות, לומדים להטיל ספק ולחדד את המחשבה.

עומס הלימודים הנו מאוזן ומאפשר חלוקת זמן סבירה בין הלימודים לבית ולעבודה ואני נהנית מאוד להגיע ללימודים. הכרתי סטודנטים מכל הגילאים ומכל התחומים החל מרופאים ואחיות, עורכי דין, מנהלים בתחומים שונים או פנסיונרים שמעונינים להרחיב את תחומי ידיעתם בפילוסופיה. כבר בתום השנה הראשונה שיניתי את מסלול הלימודים למסלול מחקרי עם תזה ואני מעונינת להמשיך וללמוד במחלקה ללימודי דוקטורט. המסלול הגמיש, המרצים האיכותיים והזמינים, האוירה בכיתות ויותר מהכל חומרי הלימוד המרתקים הופכים את הלימודים לחוויה ולבחירה שלי במסלול להצלחה.״