תואר ראשון בפילוסופיה – להתעמק בשאלות הגדולות של החיים בתואר בפילוסופיה, ולפתח יכולות הבנה וניתוח

תואר ראשון בפילוסופיה כללית באוניברסיטת בר־אילן: לדעת לחשוב משמע להשפיע על הקיים

שלום לך,

אני שמח על התעניינותך בלימודי תואר ראשון במחלקה לפילוסופיה כללית באוניברסיטת בר־אילן, מהו ייחודה של המחלקה שלנו? ומה חשוב לדעת כדי להירשם ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית?

במשך כל ההיסטוריה האנושית משמשת החשיבה הפילוסופית את האדם כדי לחקור ולהבין את עולמו, את זולתו ואת עצמו. לפילוסופיה תפקיד מכריע בהתפתחות כל תחומי הידע ובעיצוב התרבות האנושית, ומשכך, לניחנים ביכולות החשיבה הפילוסופיות יש הפוטנציאל להשפיע על המציאות שלנו היום ועל התקדמותנו אל המחר. 

לימודי תואר בפילוסופיה כללית במחלקה שלנו מעמיקים בכל תחומי הליבה של הפילוסופיה, היסטוריה של הפילוסופיה העתיקה והמודרנית, אתיקה, תורת ההכרה, פילוסופיה של התודעה, פילוסופיה פוליטית, תורת היש, אסתטיקה, לוגיקה, פילוסופיה של המדע, ביקורת תרבות ועוד. תואר ראשון בפילוסופיה מוקדש גם לבניית היסודות החשובים המייחדים תחום זה ולתרגולם: פיתוח החשיבה המופשטת והאנליטית, עצמאות ויצירתיות מחשבתית וכן רהיטות ובהירות בהצגת טיעון בכתב ובעל־פה.

תנאי הקבלה – תואר ראשון בפילוסופיה כללית

 • תעודת בגרות
 • בחינה פסיכומטרית בציון 85 ומעלה בפרק האנגלית
 • מועמדים שממוצע ציוני הבגרות שלהם גבוה (90 ומעלה) פטורים מהבחינה הפסיכומטרית, אך חייבים לעמוד בהצלחה בבחינת המיון באנגלית, מבחן אמי"ר, בציון 185 לפחות 
 • קישור לחישוב ממוצע בגרות כאן 
 • קישור למערכת חישוב סיכויי קבלה כאן 
 • קישור למתווה ההקלות בתנאי הקבלה למשרתי מילואים ואנשי קבע לתשפ"ה  כאן

להרשמה ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך לפנות אלינו באמצעות בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318256

מסלולי לימוד – תואר ראשון בפילוסופיה כללית

תואר בפילוסופיה כללית הוא יותר מלימודים מרתקים, זהו תואר שבונה יכולות החיוניות לכל עיסוק מחקרי ומקצועי: היכולת להטיל ספק במובן מאליו, לפרק את השלם למרכיביו, לנתח תהליכי עומק, לחשוף את הכשלים והחוזקות שבמבנים ובתהליכים. ההבנה הבהירה הזאת – הבנה מסדר גבוה – מקנה לפילוסופים ולפילוסופיות תפקיד חשוב: הם שמכוונים אותנו לפתרונות אפשריים ומצביעים על חידושים ושיפורים רצויים. זהו הערך המוסף אותו מבקשת המחלקה שלנו להקנות לכל הסטודנטים והסטודנטיות שבה, החל מלימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית, וכמובן גם בהמשך הדרך, בלימודים לתארים מתקדמים בתחום.

כדי למקסם את היתרונות הללו, תואר ראשון בפילוסופיה כללית נלמד אצלנו במגוון מסלולים משולבים:

 1. תואר ראשון בפילוסופיה כללית דו־חוגי לא־מובנה – במסלול זה, הסטודנטים והסטודנטיות משלבים קורסים מהמחלקה לפילוסופיה וממחלקה אחרת בהתאם לבחירתם, יהיו אלה תחומים במדעי הרוח, משפטים ומדעי החברה, מדעים מדויקים ומדעי החיים ועוד.

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בפילוסופיה כללית במסלול זה מורכבת מ־27 שעות שנתיות לתואר בכל אחת מהמחלקות, ובה קורסי חובה וקורסי בחירה, קורסי הדרכה אישית, סמינריונים והגשת שתי עבודות סמינריוניות.

 1. תואר ראשון בפילוסופיה כללית דו־חוגי מובנה – מציע תוכנית לימודים מובנית לתואר בפילוסופיה כללית ובתחום נוסף בשילובים אלו:

תואר ראשון בפילוסופיה כללית  בשילוב עם המחלקה למדעי המוח

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לפסיכולוגיה

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב  עם המחלקה לספרות עם ישראל

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לפילוסופיה יהודית

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לתנ"ך

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לתלמוד ותורה שבעל־פה

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לתולדות ישראל ויהדות זמננו

תואר ראשון בפילוסופיהכללית בשילוב עם המחלקה לב"א רב־תחומי במדעי הרוח

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לספרות משווה

תואר ראשון בפילוסופיה בשילוב עם המחלקה ללימודים קלאסיים

תואר ראשון בפילוסופיהכללית בשילוב עם המחלקה לתרבות צרפת

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה לערבית

תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשילוב עם המחלקה להיסטוריה כללית

במסלול זה לומדים הסטודנטים והסטודנטיות 25 שעות שנתיות לתואר בכל אחת מהמחלקות, ותוכנית הלימודים לתואר ראשון בפילוסופיה במסלול זה מורכבת מקורסי חובה וקורסי בחירה, קורסי הדרכה אישית וסמינריונים, וכן הגשת שתי עבודות סמינריוניות.

 

את פירוט הקורסים והדרישות להשלמת לימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית בשני המסלולים שלעיל אפשר לראות בקישור זה 

 

 1. מסלול ישיר לתואר שני בפילוסופיה כללית – לפרטים על הקבלה למסלול ועל תוכנית הלימודים שבו יש לפנות למחלקה.

 

מה לומדים בתואר ראשון בפילוסופיה כללית ואיך מתרגלים חשיבה פילוסופית

הלימודים במחלקה לפילוסופיה כללית יקנו לך השכלה בתולדות הפילוסופיה על הוגיה ועל זרמיה השונים והיכרות טובה עם הסוגיות המהותיות שהעסיקו את מיטב המוחות מראשית התרבות האנושית: חופש הרצון; גוף ונפש; גבולות הידיעה; היחס בין השפה, התודעה והעולם; אבני הבניין של המציאות; קונפליקטים מוסריים; ועוד.

המרצים והמרצות במחלקה, חוקרים מובילים המצטיינים בהוראה וביחס אישי, רותמים את ניסיונם הרב להדרכת הסטודנטים והסטודנטיות בקריאה עצמאית ובהתנסות בכתיבת חיבורים פילוסופיים, מעודדים הבעת עמדות שונות ומגוונות וקשובים להן. תואר בפילוסופיה נלמד במגוון דרכים: בהרצאות ובסמינרים, בתרגילים ובדיונים, באירועים אקדמיים, כגון כנסים ומפגשים עם מרצים אורחים מרחבי העולם.

תצטרפו לקהילה שלנו ותפגשו עם חוקרים וחוקרות, סטודנטים וסטודנטיות שוחרי ידע ויצירתיים ותוכלו ליזום מפעלים עצמאיים, כגון קבוצות לימוד וקבוצות דיון וביקורת עמיתים, כתיבת תכנים בפייסבוק, הקמת תוכנית פודקאסט בנושאי אקטואליה ופילוסופיה וכל חידוש אחר שיעלה בדעתך.

בוגרי ובוגרות תואר ראשון בפילוסופיה כללית יוצאים מבין כותלי המחלקה שלנו עם יכולת להבין ולהסביר רעיונות מורכבים באופן בהיר, לנתח ולנסח בהצלחה מחלוקות רעיוניות, לזהות כשלים לוגיים; הם ניחנים בראיית עולם מורכבת, המבוססת על פרספקטיבה רחבה ומורכבת מזוויות מבט שונות; הם מסוגלים להבחין בין עיקר לטפל ולזהות את הקשיים והחוזקות בעמדות מתחרות. וכל הייחודיות הללו מקנות לבוגרים ולבוגרות שלנו יתרון אדיר בשוק העבודה המודרני, יתרון מבוסס במחקרים אמפיריים.

המשלימים בהצלחה לימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית מוזמנים להמשיך עמנו ללימודים מתקדמים, לתואר שני בפילוסופיה ולדוקטורט בפילוסופיה.

אני מאחל לך הצלחה בכל מסלול ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית העונה על הציפיות שלך ועל התוכניות שלך לעתיד ומזמין אותך לפנות אלינו למידע נוסף. בכל שאלה אפשר לפנות ליועץ שלנו לתואר ראשון בפילוסופיה, ד"ר דן ברא"ז, במייל: dan.baras@biu.ac.il או ליצור קשר עם מזכירות המחלקה בטלפון: 03-5318256 או במייל: Philosophy.Dept@biu.ac.il.

וכדי לקבל את הזווית הסטודנטיאלית על לימודי תואר בפילוסופיה כללית במחלקה, אפשר לפנות לבן אייזנר, סטודנט שלנו, שישמח לייעץ ולתרום מניסיונו, במייל:benaisner@gmail.com .

להתראות ובהצלחה,

פרופ' פיני איפרגן  

ראש המחלקה לפילוסופיה כללית

להרשמה ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה ולמידע נוסף על אודות תואר בפילוסופיה כללית באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך לפנות אלינו באמצעות בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318256

פירוט הקורסים לתואר ראשון בפילוסופיה

במסלול תואר ראשון בפילוסופיה כללית דו־חוגי לא־מובנה יש לצבור 27  ש״ש, ובמסלול תואר ראשון בפילוסופיה דו־חוגי מובנה יש לצבור 25 ש"ש, לפי הפירוט:

 

1. 

31101

מבוא לפילוסופיה

2. 

31102

31122

תולדות הפילוסופיה העתיקה (חובה שנה א')

או יסודות מחשבת המערב

 

3. 

31105 

לוגיקה

4. 

31202

תולדות הפילוסופיה החדשה

5. 

31487

מבוא לתורת המוסר 

6. 

31232

מהגל עד ניטשה, הפילוסופיה של המאות מאות 20 –19

7. 

 

17 ש"ש קורסי בחירה במסלול דו־חוגי לא־מובנה

15 ש"ש קורסי בחירה במסלול דו־חוגי מובנה

מהם:

 • לפחות שני קורסי הדרכה אישית
 • שני קורסים שבהם תיכתב עבודה סמינריונית

       

*ניתן ללמוד עד 4 ש"ש ממחלקה אחרת באישור רמ"ח/ יועץ אקדמי לתואר ראשון.

את האישור יש לבדוק לפני הרישום לקורס והקורס יספר כנקודות בחירה לתואר.