רשמי סטודנטים על הלימודים

קרן שיין

לימודי תואר שני בפילוסופיה במקביל לעבודה במשרה מלאה

רקע: תואר ראשון במשפטים

״הגעתי למחלקה לפילוסופיה במהלך לימודי התואר הראשון שלי במשפטים כשהרגשתי צורך להרחיב את ידיעותיי הכלליות, ופשוט התאהבתי. לימודי הפילוסופיה חידדו את מחשבתי, נתנו לי כלים למחשבה ביקורתית, ועזרו לי לערוך טיעונים באופן סדור וההגיוני, דבר שסייע ומסייע לי בכל תחומי החיים. 

שנים חלפו, החיים התגלגלו, אבל תמיד היה לי החלום לשוב למחלקה לפילוסופיה להעמיק את ידיעותיי ולהמשיך לחדד את המחשבה. לאחרונה החלטתי להגשים את החלום והתחלתי ללמוד לתואר שני בפילוסופיה, ואני פשוט מאושרת מההחלטה הזו. במהלך הלימודים לתואר השני פגשתי במחלקה לפילוסופיה צוות אקדמי ומנהלי מקסים. המרצים מדברים אל הסטודנטים בגובה העיניים והם שם כדי לסייע, לכוון ולהיות אוזן קשבת לכל דעה ומחשבה. תחומי הלימוד מגוונים ובכל תחום אפשר למצוא מרצה שיהיה מוכן להדריך ולעזור. ואשר לצוות המנהלי, אפרת מזכירת המחלקה מסייעת בכל בקשה ועושה הכל כדי לפתור בעיות ולהסיר מהסטודנט את הצורך להתעסק בבירוקרטיה. אני ממליצה על לימודי פילוסופיה כמקצוע ראשי או כמקצוע משני לכל מקצוע אחר שתבחרו ללמוד, שכן אין כמו לימודי הפילוסופיה כדי לתת כלים להתמודדות מחשבתית עם נושאים מסובכים שדורשים חשיבה ביקורתית.״

 

אריאל קורן

תואר ראשון דו חוגי: פסיכולוגיה ופילוסופיה 

"כאשר התכוננתי להתחיל את לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה, התלבטתי באיזה חוג אבחר כחוג משני. עמדו בפני מספר אפשרויות היכולות להשפיע על עתידי המקצועי. לאחר לבטים החלטתי ללכת דווקא אחר נטיית לבי ובחרתי ללמוד פילוסופיה. בחרתי בפילוסופיה משום שלאורך השנים נמשכתי לתחום וקראתי ספרי פילוסופיה והגות יהודית. בנוסף, כאשר קראתי טקסטים שונים מצאתי קשר בין פסיכולוגיה לפילוסופיה ורציתי ללמוד עוד על היחס ביניהן. החלטתי להצטרף למחלקה וללמוד פילוסופיה באופן מסודר מפי אלו המומחים בה.

אני שמח על הבחירה שעשיתי משום שבמחלקה מצאתי את מבוקשי. במחלקה ניתנה לי האפשרות לבחור את הקורסים אותם רציתי ללמוד באופן שאינו מתנגש עם לימודי הפסיכולוגיה. בקורסים אותם לקחתי מצאתי את התשתית הרעיונית אשר הובילה לפסיכולוגיה הנחקרת ונלמדת כיום וגיליתי תחומים בפסיכולוגיה אשר נחקרים דווקא על ידי פילוסופים וקיימת השפעה הדדית בין המחלקות בנושאים מסוימים. כתוצאה מכך העמקתי את הבנתי גם בפסיכולוגיה. מלבד זאת, קורסים אותם לקחתי במחלקה וביניהם לוגיקה וקריאות טקסטים, תרמו לי בהבנת טקסטים וחשיבה מדעית בפסיכולוגיה ובכלל.

צוות המרצות והמרצים במחלקה הנם בעלי ידע נרחב, מסבירי פנים וזמינים לתלמידים מעבר לזמן השיעורים בצורה יוצאת דופן לעומת מחלקות אחרות באוניברסיטה ואף מאפשרים שיח פתוח עם התלמידים. אני חש שלימודי פילוסופיה הם חשובים עבור מי שלומד כל מקצוע באשר הוא במידה וליבו מושך אותו להגות פילוסופית."

 

."

קובי שפיגל

לימודי תואר שני מחקרי בפילוסופיה (במקביל למ״א במדעים)

"במהלך לימודיי האקדמיים, נדדתי ב-4 מחלקות שונות, ואת התחושה הטובה ביותר הרגשתי במחלקה לפילוסופיה. כמובן שאיני בא להוציא דיבתן רעה של המחלקות האחרות. תחושה טובה זו לא נבעה מחסרונן, כי אם מיתרונה של המחלקה לפילוסופיה בבר אילן. למרות שלכאורה מדובר בחלק מגוף גדול כמו אוניברסיטה, הצוות המנהלי והאקדמי מסביר פנים וגמיש גם לשינויים ורעיונות שלא תמיד תואמים את הקונספציה הממסדית הקלאסית.

המרצים והחוקרים בעלי שם בתחומם ובעלי ידע המתפרש על תחומים רבים מכל זרמי הפילוסופיה. ומה שהכי מצא חן בעיני, היא האפשרות להעלות רעיונות מגוונים, לעיתים אף הזויים לשמיעה ראשונית, שתמיד יתקבלו בצורה מכובדת ובמקרה הצורך יעוררו דו שיח מכבד עם כמה שפחות דעות קדומות, הן מצד הסטודנטים במחלקה ובעיקר מצד הסגל האקדמי שמנחה את הדיון.

 

"

יפית סרנגה

לימודי תואר שני בפילוסופיה – מסלול לימודי ערב (מקביל לעבודה במשרה מלאה)

״כבר בלימודי התואר הראשון שלי רציתי לפנות ללימודי הפילוסופיה אך מסיבות שונות בסופו של דבר פניתי לתחום אחר. מאז היתה בי תחושה של פספוס ורצון להרחיב את ידיעותי בתחום. מאוד רציתי להמשיך ללימודים גבוהים בתחום אך המציאות ומסלולי הלימוד שהציעה האקדמיה לא אפשרו זאת. בתור אם יחידנית, המחזיקה במשרה מלאה ודורשנית כמנהלת תפעול בחברת הייטק, לא יכולתי להרשות לעצמי להפסיד ימי עבודה לצורך לימודים, עד שחיפושים נוספים הפגישו אותי עם המסלול המיוחד לתואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת בר אילן, המאפשר לי לשלב לימודים אחה"צ וביום שישי.

התחלתי את התואר בשנת השלמות למסלול רגיל ללא תזה, מלאת ספקות שנעלמו כבר בתחילת הלימודים. פגשתי מרצים מצוינים מהשורה הראשונה, שיעורים מרתקים - כאלה שמשאירים אותך עם מחשבות מעמיקות כל השבוע. אנו דנים בסוגיות פילוסופיות שנוגעות לכל תחומי החיים, בוחנים מחדש תפיסות מקובלות, לומדים להטיל ספק ולחדד את המחשבה.

עומס הלימודים הנו מאוזן ומאפשר חלוקת זמן סבירה בין הלימודים לבית ולעבודה ואני נהנית מאוד להגיע ללימודים. הכרתי סטודנטים מכל הגילאים ומכל התחומים החל מרופאים ואחיות, עורכי דין, מנהלים בתחומים שונים או פנסיונרים שמעונינים להרחיב את תחומי ידיעתם בפילוסופיה. כבר בתום השנה הראשונה שיניתי את מסלול הלימודים למסלול מחקרי עם תזה ואני מעונינת להמשיך וללמוד במחלקה ללימודי דוקטורט. המסלול הגמיש, המרצים האיכותיים והזמינים, האוירה בכיתות ויותר מהכל חומרי הלימוד המרתקים הופכים את הלימודים לחוויה ולבחירה שלי במסלול להצלחה.״


נוריאל פריגל

דוקטורט, מסלול ישיר 

רקע: תואר ראשון בפילוסופיה ולימודים קלאסיים

"האיכות של חומרי הלימוד ושל ההוראה במחלקה לפילוסופיה היא דבר מובן מאליו; היא לא השאיפה שאותה רוצים לממש, מכיוון שהיא כבר הנחת היסוד. אם כן, כפי שאני חוויתי ותופס כדבר לא פחות חשוב שמוצב כיעד (אם לא אף יותר) הוא חוויית הלימוד והמרכיבים האנושיים שבלימוד עצמו. 

למה יש חשיבות לחוויית הלמידה מעבר לדבר הברור שפשוט יותר נעים ללמוד כך, ובפרט בלימודי פילוסופיה? מכיוון שהפילוסופיה הינה שדה לימוד מורכב ולרוב לא קל להבנה באופן מיידי; היא משהו שנותן כלים לא רק לדעת, אלא לעשות, ולפיכך אמורה להישאר עמנו גם לאחר שיצאנו מכותלי האוניברסיטה, כשהיא עושה דרכה דרך שער ביתנו אל חדרי ליבנו. שהרי, כל מתנה תמיד מגיעה עטופה, אם בעטיפת נייר ואם ברצון טוב ואהבה. 

אז מה זה אומר באופן מעשי? בסופו של דבר, זה נראה בקשר בין הסגל לבין הסטודנטים והסטודנטיות - קשר המתרחש בגובה העיניים ובאירוניה עצמית, תמיכה, הבנה לצרכי הסטודנט/ית וניסיון לתת את הטוב ביותר. מאידך, הדבר לא בא על חשבון רמתה ואיכותה של הלמידה, אלא יש דרישה להשקיע, להתאמץ, לשפר את יכולת הניתוח, הכתיבה, הביקורת, הבנתם של נתונים, פירוקם והרכבתם של דברים קשים,  וכל זאת בכדי לשפר את עצמך אנושית ומקצועית. עלינו לזכור: מה שנראה לנו תחילה כדרישה מיוחדת, עם חלוף הזמן הופך להיות בעבורנו מדרגה מובנת מאליה. מה שנראה לנו כדבר שרק בא להעשיר אותנו מבפנים, הופך להיות כלי מקצועי, שאיננו יכולים לראות עצמנו בלעדיו. 

דבר שהוא בעצמו בעל ערך, תמיד יהיה זכור בנו יותר עקב האנשים שהיו סביבנו, שדיברו אלינו ושמענו אותם, ששמעו את שאלותינו ומתן תשובתנו. במקום שבו כך הדברים, כפי שהם במחלקה לפילוסופיה בבר אילן, אזי ידיעה וגם תחושת משמעותם של הדברים כבר ימצאו את דרכם אל הסטודנט/ית." 

 

Benzion Sanders

BA - double majoring in Philosophy and Middle Eastern Studies  

"After I finished my military service I spent a lot of time thinking about what I wanted to study. I knew that I wanted to study something meaningful that would help me deal with the difficult and complex moral questions that arise within the context of living in Israel, especially the questions that arose for me while reflecting on my military service. Ultimately I decided to begin my BA studies double majoring in Middle Eastern Studies and Philosophy. I realized that in order to understand and begin to deal with these deep questions, I needed to learn about both the historical and cultural context of the region in which Israel exist as well as to learn about the ideas that animate the various domestic and international political forces that make the moral judgments about Israel. During my first year studying in the Philosophy Dept. in Bar Ilan I have had the opportunity to study many of the basic texts of Modern and Ancient Philosophy, as well as to develop my critical reasoning abilities. There are many things I particularly enjoy studying in the department. The classes are intimate with a diverse student body and the teachers are remarkably approachable. Besides for the more general required courses, I have already begun to take my first elective course in Military Ethics, which is exactly the kind of thing I want to focus on. Looking forward to next year!"